PL / ENG

Teatr Tańca Nataraja tworzą osoby z pasją, dla których taniec stał się sposobem na życie. Naszym zamiłowaniem do tańca dzielimy się podczas pokazów, ilustrowanych tańcem wykładów, a także poprzez nauczanie na regularnych zajęciach oraz warsztatach.

Regularnie jeździmy do Indii, doskonaląc nasze umiejętności u znakomitych nauczycieli, takich jak Kapil Sharma i Jayalakshmi Eshwar (bharatanatyam), Kavita Dwibedi (odissi) i Shashadhar Acharya (chhau).

Anna Łopatowska

założycielka Teatru Tańca Nataraja

Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1982-83, jako stypendystka Rządu Indyjskiego (ICCR – Indian Council for Cultural Relations) studiowała sztukę kudiyattam (klasyczny teatr indyjski) w Kerala Kalamandalam Academy of Arts, pod kierunkiem mistrzów Padmashree Manimadhava Ćakyara, Shivena Nambudiri i mistrzyni Kalamandalam Girija Devi Vijayakumar.

Jest pierwszą cudzoziemką dopuszczoną do nauki pilnie strzeżonej przez stulecia sztuki keralskiego teatru świątynnego. Jako pierwsza cudzoziemka otrzymała również pozwolenie na publiczne demonstrowanie sztuki kudiyattam w Indiach i poza nimi.

Oprócz wielu mistrzowskich kreacji teatralnych i filmowych, ma na swym koncie liczne spektakle teatru indyjskiego w Indiach i w Polsce. Wielokrotnie występowała w Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Etnograficznym, Teatrze Narodowym, Akademii Muzycznej i na deskach teatralnych wielu miast w Polsce. Prowadziła szereg wykładów, m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, na wydziałach Muzykologii, Indologii i Teatrologii Uniwersytetu Warszawskiego i innych uniwersytetów i placówek edukacyjnych w Polsce. Jest autorką wielu publikacji, m.in felietonów dla miesięcznika „DIALOG”, czasopisma „ALBO-ALBO” wydawnictwa Inspiracje Jungowskie oraz dla „Przeglądu Orientalistycznego”.